Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României la fotbal

Echipa din Liga a II-a de fotbal, Corvinul Hunedoara, a cucerit Cupa României la fotbal după ce s-a impus aseară în finală, pe Stadionul Municipal din Sibiu, împotriva formației Oțelul Galați din Superligă.După 90 de minute regulamentare scorul a fost 2-2, la fel după cele două reprize de prelungiri.Corvinul s-a impus la loviturile de departajare, cu 3-2 și va juca în preliminariile competiției UEFA Europa League.În liga secundă din România, echipa hunedoreană a încheiat campionatul pe locul al doilea, dar nu a avut licență și drept de promovare în primul eșalon.Este pentru prima oară din 1975 când o echipă din Liga a II-a câştigă Cupa României.În meciul de ieri au evoluat:Corvinul Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Fl. Iacob, V. Lică (Chindriş 90), A. Manolache, Velisar – Bradu, Hrezdac (Herghelegiu 119) – M. Lupu, Neacşa (i. Pop 88), N. Pîrvulescu – M. Coman.Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): E. Pap – Zhelev, Yabre (Ghiocel 120), J. Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel (Aly Malle 76), Rusevic (Gaitan 77), Bodişteanu (R. Tănasă 66).Text – Claudiu Dobrescu / Foto FRF

Sursa: RadioConstanta.ro